Ole Matthiessen

Ole Matthiessen


Foto: Fie Johansen    http://www.fiejohansen.com/FieSite_Okt.2010.html


 



Activities

Gigs with: Art Farmer, Carmell Jones, Charles Tolliver, Tom Kirkpatrick, Dusko Gojkovic, Ted Curson, Eddie Bert, Richard Boone, Earle Warren, Lee Konitz, Leo Wright, Jackie McLean, Budd Johnson, Bud Freeman, Buddy Tate, Dexter Gordon, Jimmy Heath, Sahib Shihab, Jimmy Garrison, Billy Brooks, Babs Gonzales, Philly Joe Jones, Elvin Jones, Adam Nussbaum, J.C.Moses, Ed Thigpen, Georgie Fame, and jammed with several other players. Has played festivals in Denmark, Norway, Sweden, Switzerland, Spain, Trinidad, Barbados, Antigua, Russia, Poland, Germany, South Africa and The Netherlands.

From 1970 – 2007, producing the Danish Radio Big Band, broadcasting concerts and studio productions with among others: Ted Curson, Clark Terry, Kenny Wheeler, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Art Farmer, Leroy Jones, Tom Harrell, Jerome Richardson, Herb Geller, Lee Konitz, David Sanborn, Dick Oatts, Phil Woods, Tony Coe, Benny Golson, Dexter Gordon, Joe Henderson, Joe Lovano, Bob Mintzer, Brew Moore, Ben Webster, Sahib Shihab, Pepper Adams, John Scofield, Mike Stern, Toots Thielemans, Eliane Elias, Renee Rosnes, Martial Solal, McCoy Tyner, Django Bates, Steve Swallow, Muhal Richard Abrams, Toshiko Akiyoshi,  Niels Viggo Bentzon, Carla Bley, Bob Brookmeyer, Graham Collier,  Michael Gibbs, George Gruntz, Thad Jones, Jukka Linkola, Michael Mantler, Rob McConnell, Jim McNeely, Bob Mintzer, Joze Privcek, George Russell, Maria Schneider, Bengt-Arne Wallin, Phil Wilson, Ernie Wilkins, Natalie Cole, Monica Dominique, Kurt Elling, Georgie Fame, Tommy Körberg, Lill Lindfors, van Morrison, Lisa Nilsson, Eivør Palsdottir, Nannie Porres, Sylvia Vrethammar, Östen Warnerbring, Monica Zetterlund,

Matthiessen was also in charge of the radio programme Jazz Live on The Danish Broadcasting Corporation for 37 years, recording many American jazz musicians in concert, studio and club performances. Among them, also some of the above mentioned, playing with their own groups.

Other artists include :

Jan Allan, Milton Batiste, Anders Bergcrantz, Steven Bernstein, Lester Bowie, Randy Brecker, Cecil Brigdewater, Don Cherry, John Chilton, Johnny Coles, Miles Davis, Wild Bill Davison, Harry Sweets Edison, Roy Eldrigde, Roffe Ericsson, Jon Faddis, Art Farmer, Dusko Goykovic, Tim Hagans, Barry Lee Hall, Gunnar Halle, Graham Haynes, Eddie Hendersen, Carmell Jones, Marc Levin, Hugh Masekela, Ron Miles, Niels-Petter Molvær, Milo Pavlovic, Hannibal Marvin Peterson, Gerard Presencer, Enrico Rava, Herb Robertson, Red Rodney, Wallace Roney, Claudio Roditti, Arturo Sandoval, Lew Soloff, Gregg Stafford, Tomasz Stanko, Markus Stockhausen, Idrees Sulieman,  Kid Thomas Valentine, Cootie Williams  (trumpet).

Ray Anderson, Eddie Bert, Richard Boone, Chuck Connors, Gene Mighty Flea Connors, Robin Eubanks, Wendell Eugene, Curtis Fuller, Al Grey, Slide Hampton, Jimmy Knepper, Nils Landgren, George Lewis, Tom Malone, Big Eye Louis Nelson, Åke Persson, Jim Pugh, Eje Thelin, Steve Turre, Gary Valente, Fred Weasley, Kai Winding , Britt Woodman (trombone).

Dave Bargeon, Big Al Carson, Howard Johnson, Anthony Tuba Fats Lacen, Marcus Rojas, Bob Stewart (tuba).

George Adams, Gato Barbieri, Gary Bartz, Ian Bellamy, Bob Berg, Jerry Bergonzi, Tim Berne, Michael Blake, Seamus Blake, Arthur Blythe, Don Braden, Anthony Braxton, Michael Brecker, Peter Brötzman, Harry Carney, Thomas Chapin, Chris Cheek, Emanuel Cisi, Al Cohn, Ornette Coleman, Steve Coleman, Ravi Coltrane, Ronnie Cuber, Eddie Lockjaw Davis, Jerry Dodgion, Arne Domnerus, Paquito D'Rivera, Pee Wee Ellis, Ellery Eskelin, Bill Evans, Wilton Felder, Fiete Felsch, Sigudur Flossason, Sonny Fortune, Frank Foster, Chico Freeman, Jan Garbarek, Kenny Garrett, George Garzone, Jacques Gauthé, Stan Getz, Paul Gonsalves, Johnny Griffin, Steve Grossman, Peter Gullin, Mats Gustafsson, Jimmy Hamilton, Eddie Harris, Jimmy Heath, Gregory Herbert, Vincent Herring, Chris Hunter, Ove Ingmarsson, Javon Jackson, Bruce Johnstone, Trevor Koehler, Eero Koivistoinen, Steve Lacy, Oliver Lake, Azar Lawrence, David Liebman, Anders Lindskog, Charles Lloyd, Cesar Lopez, Macae, Rudesh Mahanthrappa, Herbie Mann, Charlie Mariano, Branford Marsalis, Rick Margitza, Warne Marsh, Jackie McLean, Joakim Milder, Roscoe Mitchell, Liudas Mockunas, James Moody, David Murray, David Fathead Newman, James Newton, Dick Oatts, Greg Osby, Evan Parker, Maceo Parker, Jukka Perkko, Odan Pope, Chris Potter, Russell Procope, Dewey Redman, Joshua Redman, Herman Riley, Mario Rivera, Bob Rockwell, Sonny Rollins, Bernt Rosengren, Marc Russo, Davis Sanchez, Louis Sclavis, Tom Scott, Andy Sheppard, Wayne Shorter, Hal Singer, Tommy Smith, Gary Smulyan, Sonny Stitt, John Stubblefield, Stan Sulzman, John Surman, Lew Tabackin, Gregg Tardy, Buddy Tate, Gary Thomas, Mark Turner, Norris Turney, Stanley Turrentine, Sadao Watanabe, Bobby Watson, Peter Wettre, Putte Wickman, Leo Wright, Lennart Åberg (saxes & reeds).

Monty Alexander, Geri Allen, Mose Allison, Jon Balke, Kenny Barron, Jim Beard, Richie Beirach, Marc Bernstein, Ran Blake, Paul Bley, Stefano Bollani, Alexis Bosch, Joanne Brackeen, Rainer Brüninghaus, Michael Caine, Michel Camilo, Eugen Cicero, Chick Corea, Marilyn Crispell, James Dapogny, Wolfgang Dauner, Anthony Davis, Chano Dominguez, Kenny Drew, Kenny Drew Jr, Eliane Elias, Andy Emler, Russell Ferrante, Bobby  Few, Tommy Flanagan, Hal Galper, Lazlo Gardony, Egberto Gismonti, Robert Glasper, Ruben Gonzalez, Bennie Green, Don Grolnik, Al Haig, Bengt Hallberg, Herbie Hancock, Sir Roland Hanna, Kevin Hays, David Hazeltine, Andrew Hill, Adam Holzman, Abdullah Ibrahim, Robert Irwing III, Lars Jansson, Keith Jarrett, Hank Jones, Duke Jordan, Jacob Karlzon, David Kikoski, Kenny Kirkland, Joachim Kühn, Butch Lacy, Art Lande, Anna-Lena Laurin, Kirk Lightsey, Ellis Marsalis, John Medeski, Thelonious Monk, Leszek Mozdzer, Mike Nock, Walter Norris, Hod O'Brien, Arturo O'Farrill, Makoto Ozone, Horace Parlan, Hermeto Pascoal, Danilo Perez, Michel Petrucciani, Willie Pickens, Enrico Pieranunzi, Elvira Plenar, Don Preston, Renee Rosnes, Gonzalo Rubalcaba, Joe Sample, Jovinho Santos, Lars Sjösten, Mark Soskin, Bobo Stensson, Ralph Sutton, Craig Taborn, John Taylor, Richard Tee, Stan Tracy, McCoy Tyner, Mal Waldron, Cedar Walton, Kenny Werner, Bugge Wesseltoft, Joe Zawinul, Pablo Ziegler (piano/keyboard). 

Joey DeFrancesco, Larry Goldings, Shirley Scott, Jimmy Smith, Dr. Lonnie Smith, Dan Wall (organ).

John Abercrombie, George Benson, Bobby Broom, Paul Brosseau, Hiram Bullock, Kenny Burrell, Al Casey, Steve Cardenas, Philip Catherine, Joaquin Chacon, Larry Coryell, Al DiMeola, Marc Ducret, Kevin Eubanks, David Fiuczynski, Robben Ford, Bill Frisell, Eric Gale, Nicolai Gromin, Rune Gustavsson, Jim Hall, Jerome Harris, Toninho Horta, Michael Gregory Jackson, Jinmo, Krister Johnsson, Randy Johnstone, Rodney Jones, Albert King, N'Guyen Lê, Yoshiaki Masuo, Pat Metheny, Bernie Nix, Joe Pass, Doug Raney, Kurt Rosenwinkel, Otis Rush, Terje Rypdal, Sonny Sharrock, Quique Sinesi, Mike Stern, Rodolfo Stroeter, David Tronzo, James Blood Ulmer, Ulf Wakenius, David T. Walker, Eyvind Aarset (guitar).

Nico Assumpcao, Arild Andersen, Jay Anderson, Victor Bailey, Roscoe Beck, Joe Benjamin, Keeter Betts, Pierre Boussager, Ron Carter, Stanley Clarke, Avishai Cohen, Ira Coleman, Scott Colley, Palle Danielsson, Lars Danielsson, Ray Drummond, Malachi Favors, Steve Gilmore, Eddie Gomez, Larry Grenadier, Charlie Haden, Jerome Harris, Jimmy Haslip, Percy Heath, Dennis Irwin, Chuck Israels, Mike Henderson, Dave Holland, Paul Jackson, Marc Johnson, Anders Jormin, Kristin Korb, Bill Laswell, John Lee, Etienne Mbappë, Cecil McBee, Christian McBride, Ron McClure, Al McKibbon, Marcus Miller, Red Mitchell, Charnet Moffett, Mark Mondessir, George Mraz, John Pattitucci, Aladar Pege, Gene Perla, Lonnie Plaxico, Mike Richmond, Vernon Reid, George Riedel, Tony Scherr, Avery Sharpe, Sonny Sharrock, Sirone, Esperanza Spalding, Jamaladeen Tacuma, Angus Thomas, Miroslav Vitous, Peter Washington, Eberhard Weber, Buster Williams,  David Williams (bass).

Carl Allen, Steve Arguelles, Jeff Ballard, Han Bennik, Art Blakey, Ed Blackwell, Brian Blade, Tom Brechtlein, Ronnie Burrage, Terri Lyne Carrington, Ngududu Chandler, Michael Carvin, Mike Clark, Jimmy Cobb, Ornette Denardo Coleman, Keith Copeland, Jon Christensen, Jack DeJohnette, Hamid Drake, Billy Drummonf, Bobby Durham, Peter Erskine, Al Foster, Martin France, Steve Gadd, Bill Goodwin, Omar Hakim, Billy Hart, Roy Haynes, Jeff Hirschfield, Ari Hoenig, Daniel Humair, Gregory Hutchinson, Egil Johansen, Elvin Jones, Rufus Jones, Will Kennedy, Audun Kleive, Pheeroan ak Laff, Mel Lewis, Louis Mohollo, Paul Motian, Alphonze Mouzon, Famadou Don Moye, Lewis Nash, Nené, Fredrik Noren, Adam Nussbaum, Melvin Parker, Clarence Penn, Ben Perowsky, Portiño, Alvin Queen, Ben  Riley, Max Roach, Aldo Romano, Joel Rosenblatt, Robertino Silva, Marvin Smitty Smith, Nasheet Waits, Kenny Washington, Jeff Tain Watts,  Dave Weckl, Calvin Weston, Lenny White, Vince Wilburn, Kenny Wollesen, Petur Ôstlund (drums),

Don Alias, Cyro Baptista, Lennie Castro, Minu Cinelu, Manolo Badrena, Sue Evans, Guilherme Franco, Ahmadu Jarr, Eliel Lazo, Airto Moreira, Mtume, Okyerema Pra, Mongo Santamariam Bobby Thomas Jr., Steve Thornton, Arto Tuncboyacian, Nana Vasconcelos (percussion),

Didier Lockwood, Jean-Luc Ponty, L. Shankar (violin)

Gary Burton, Khan Jamal, Mike Manieri (vibraphone),

Rudy Smith, Anise Hadeed, Othello Molineaux (steel pans),

Celso Adolfo, Mose Allison, Patricia Barber, Bea Benjamin, Marie Bergman, Dee Dee Bridgewater, Jack Bruce, Joao Bosco, Debbie Cameron, Etta Cameron, Urzula Dudziak, Sidsel Endresen, Ella Fitzgerald, Neenna Freelon, Joyce, Per Jørgensen, Aina Kemanis, Jeanne Lee, Ivan Lins, Karen Mantler, Tania Maria, George Melly, Phil Minton, Anita Moore, Mark Murphy, Rosa Passos, Omara Portuondo, Zizi Possi, Flora Purim, Sammy Massamba, Curtis Stigers, Koko Taylor, Svante Thuresson, Marcos Valle, Vocal Summit, Tony Watkins, Lena Willemark  (vocal).

Irene Aebi, Carl Craig, Maurizio Einhorn, Richard Galliano, Rufus Harley, Marcello Nissinmann, Bobby Previte, Hank Roberts, Robert Routch, Dino Saluzzi,  Sivuca, Abdul Wadud, (miscellaneous).

Abercrombie/Wall/Nussbaum, Monty Alexander Ivory & Steel, Geri Allen Quartet, Arild Andersen Group, Art Ensemble Of Chicago, Baltic Jazz Orchestra & Vince Mendoza, Gato Barbieri Group, Django Bates Human Chain, George Benson/McCoy Tyner, Blakey & The Jazz Messengers, Carla Bley Band, Gary Burton Group, Michel Camilo Trio, Don Cherry/Ed Blackwell/L. Shankar, John Chilton's Feetwarmers, Al Cohn/Bob Brookmeyer, Ornette Coleman Quartet & Prime Time, Crusaders, Miles Davis Group, Jack DeJohnette Special Edition, Arne Domnerus Group. Eliane Elias Trio, EBU Jazz Orchestra, Egba, 80/81, Eleventh House, Duke Ellington Orchestra, Ethnic Heritage Ensemble, Gil Evans Orchestra, Farmer-Golson Jazztet, Robben Ford Trio, Steve Gadd Gang, Jan Garbarek Orchestra, Gateway, Stan Getz Quartet, Gillespie United Nations Orchestra, Don Grolnick Quintet, Groove Collective, George Gruntz Concert Jazz Band, Herbie Hancock New Standards & Gershwin Project, Hazmat Modine, Heath Brothers, Joe Henderson Quartet, Woody Herman Orchestra, Dave Holland Quartet, Ronald Shannon Jackson & the Decoding Society, Lars Jansson Trio, Keith Jarrett Trio, The Jazz Giants, Elvin Jones Jazz Machine,  Thad Jones/Mel Lewis & The Jazz Orchestra, Albert King Blues Band, Oliver Lake Jump Up, Last Exit, Herbie Mann Jasil Brazz, Tania Maria Group, Mingus Big Band, Airto Moreira/Larry Coryell, Maceo Parker & Roots Revisited, Michel Petrucciani/Jim Hall, Michel Petrucciani/Niels-Henning Ørsted Pedersen, Enrico Pieranunzi Space Jazz Trio, Polish Radio Jazz Group, Preservation Hall Band, Bobby Previte Empty Suits, Quiet Nights, Rebirth Brass Band, Return To Forever, Max Roach Quartet, Sonny Rollins Group, Gonzalo Rubalcaba Quartet, Mongo Santamaria, Scofield Trio, John Scofield/Eddie Harris, Wayne Shorter Group, Jimmy Smith Fourmost, Steps Ahead, Mike Stern Trio, Sun Ra Solar Myth Arkestra, Super Diamono de Dakar, Eje Thelin Quintet, Trio Toykeät, McCoy Tyner Trio & Quartet, James Blood Ulmer/Jamaladeen Tacuma, Koko Taylor Blues Machine, Vienna Art Orchestra, Miroslav Vitous Group, Vocal Summit, Phil Woods Quartet, Zawinul Syndicate, Yellowjackets, a.m.o.

Involved in more than 150 cd- releases as producer, researcher, contributor, liner note writer, etc.

Of international historic interest are:

The Albert Ayler Box - The Holy Ghost 1962-1970 (Revenant) – provided the recordings from Copenhagen with the Ayler Group and the “missing link” recording with Cecil Taylor/Albert Ayler.

KB-Hallen – Hall of Fame (Stunt Records). A compilation of historic recordings from the best concert venue in Copenhagen in the 1950´s with Louis Armstrong, Dizzy Gillespie, Oscar Peterson, Stan Kenton, Count Basie, Woody Herman, Sarah Vaughan, Illinois Jacquet, Mary Lou Williams, Coleman Hawkins, Lionel Hampton, Duke Ellington, Kid Ory/Henry Red Allen & Art Blakey

A Good Time was had by all (The DR Big Band 1964 – 2014). A 6-cdbox compilation of recordings with the Danish Radio Big Band. Among its chief conductors are Thad Jones, Bob Brookmeyer and Jim McNeely.

Oscar Pettiford & Jan Johansson featuring Stan Getz 1959 – 1960 (Stunt). A compilation with never before released music from the formative years of the 60’s Danish Jazz scene.

Doug Raney & Nicolai Gromin Live at Sabines. Remembering two  giants of the guitar, who made Copenhagen their home.

Others include:   Thoms Agergaard The Time Span Band, Thomas Agergaard JazzPar 2008 Octet, Thomas Agersgaard & Kathrine Windfeld Big Band Black Swan, Freddy Albeck Please Don't Talk about Me When I'm Gone, Altissimo (Gary Bartz/Lee Konitz/Charlie Mariano/Jackie McLean), Jacob Anderskov Scraggly Music, Lotte Craig Taborn/Gerald Cleaver Triptych, Albert Ayler The Copenhagen Tapes,Django Bates Like Life, Beijbom Kroner Big Band Opposites Attract, Eddie Bert The Skeleton of the Band, Pernille Bévort Back in Business, Henrik Bolberg/Uffe Markussen Final Call, Allan Botschinsky The Bench, Bob Brookmeyer Quartet Old Friends, Christoffer Burmeister Siddhartha II, Joaquin Chacon/Uffe Markussen European Quintet Time,  Tony Coe Captain Coe's Famous Racearound,  Jakob Davidsen Crossover Ensemble Sange, Carsten Dahl JazzPar 2000 Quintet, Miles Davis Unissued '85, Wild Bill Davison/Ralph Sutton Together Again, Jakob Dinesen/Kurt Rosenwinkel Everything Will Be All Right, Jakob Dinesen/Ben Besiakow/Eddie Gomez/Nasheet Waits Lady With a Secret,  Niels Lan Doky/Bill Evans An Evening of Standards, DR Big Band Ways of Seeing - Live in Sydney, DR Big Band  First U.K. Tour Crackdown, DR Big Band & Jim McNeely The Power and The Glory, DR Big Band & Niels Jørgen Steen The Govenor, DR Big Band  The Great One, DR Big Band/David Sanborn & Maria Schneider DR Klassisk, Harry Sweets Edison/Eddie Lockjaw Davis In Copenhagen, Leonardo Pedersens Jazzkapel Edison/Lockjaw/Boone,  Kenny Drew Solo/Duo, Willy Egmose Trio Bare det swinger, Atilla Engin Melo Perquana, European Youth Jazz Orchestra 2007 & Lars Møller, George Fame & DR Big Band Endangered Species, Tommy Flanagan Flanagan's Shenanigans, Tomas Franck Quartet Live at the Circus, Ib Glindemann & DR Big Band Talk of The Town, Dexter Gordon/Ben Webster Tenor Titans, Johnny Grifiin/Art Taylor in Copenhagen, Johnny Griffin/Eddie Lockjaw Dawis Tough Tenors Back Again!, Gunde on Garner Live at Jazzcup, Gypsy Jam, Anders Gaardmand La Fontaine Live, Jens Haack Smokers Lounge, Steen Hansen Quartet Under The Surface, Steen Hansen/Mads Vinding Bass  & Bones, Tomas Hass Quartet Live at Copenhagen Jazzhouse, Michael Heise Trio On Location, Andrew Hill The Day The World Stood Still, Ned Holder Mane Stream, Sound of Choice & Ixi String Quartet Invisible Correspondance, Jazz Par All Winners 1990 - 2004, John Abercrombie/Lars Møller + James Moody/Ole Stolle-Jørgen Svare + Jerry Bergonzi/Thomas Hass + Ray Anderson/Fessor + Art Farmer/Bent Jædig 12 Jazz Visits In Copenhagen 1996, Carla Bley/Steve Swallow + Chano Dominguez/Søren Siegumfeldt + Phil Woods, Jim McNeely & Dr Big Band + Adam Nussbaum + Paul Jackson/Mike Clark/Nikolaj Bentzon More Jazz Visits 1997 - 1999, Theis Jensen Love & Jazz, Jonas Johansen Move Up!, Bent Jædig The Free Spirit, Jan Kaspersen Special Occasion Band Live at Copenhagen Jazzhouse, Jan Kaspersen & DR Big Band Live at Copenhagen Jazzhouse, NWK Quintet Sonority, Jens Søndergaard/Lee Konitz Konitz In Denmark ´89, Søren Kristiansen Trio Very Early...Very Late, Mario Hiorth Petersen & Bossa Quatro Amor, Marin Jacobsen/Doug Raney at The Jazzhouse, Mads LaCour á La Cour, Butch Lacy - but not alone, Fredrik Lundin/Trine-Lise Væring People, Places, Time & Faces, Michael Mantler Songs and One Symphony, Michael Mantler Cerco Un Paese Innocente, Michael Mantler The School of Understanding, Michael Mantler Review, Warne March/Lee Konitz Two Not One, Marsh/Konitz Live at The Montmartre Club, Warne Marsh Marshlands, Lasse Matthiessen Wildfires, Lasse Matthiessen Dead Man Waltz, Lasse Matthiessen Carry Me Down, Marilyn Mazur All The Birds, Jim McNeely & DR Big Band Dedication Suite, Jim McNeely & DR Big Band Nice Work, Jim McNeely Trio In This Moment, Jens Melgaard Stolen Moments, Palle Mikkelborg The Voice of Silence, Thelonious Monk In Copenhagen, Lars Møller Quartet with Billy Hart, Lars Møller/Geri Allen/Buster Williams/Billy Hart JazzPar Concerts 2003, Phineas Newborn Tivoli Encounter, New York Art Quartet Old Stuff, Vincent Nilsson Jazz Trombone Spirituals, Cæcilie Norby/Kurt Elling I Had A Ball, OK Nok Kongo Plays John Tchicai & Thomas Agergaard, Jens Skou Olsen September Veje, Orbit Big Band Musical Fairytales, Organizers Live at Sofie's Cellar & 10'eren, Gunnar Ormslev Jazz i 30 årPalæ Bar All Stars 1990 - 2000, Niels-Henning Ørsted Pedersen & DR Big Band Ambiance, Niels-Henning Ørsted Pedersen/Ole Kock Hansen Natten er så stille, Michael Petrucciani/Niels-Henning Østed Pedersen, Chris Potter This Will Be, Peter Poulsen/Jens Søndergaard Jazz & Poesi, Enrico Rava JazzPar Sextet Happiness is...,  Peter Reim Cutting The Final Cheese, Alex Riel The Riel Deal, Alex Riel Riel Time, Alex Riel Celebration, Alex Riel/Charlie Mariano Live at Stars, Red Rodney & the Danish Jazz Army, Aldo Romano The JazzPar Prize, Renee Rosnes & The DR Big Band, Bjarne Roupé Light And Dark, Finn Savery Shunting, Zoot Sims In Copenhagen, Martial Solal & DR Big Band Contrastes, Simon Spang-Hanssen & Central Earth Live at Copenhagen Jazzhouse, Special Venture, Hugh Steinmetz Sextet The Cherry Blossom, Hugh Steinmetz Octet City Music, Ralph Sutton Trio & Quartet, Swingstyrke 7 1978-1982, John Tchicai & Strange Brothers Darktown Highlights, Joe Lovano/Ed Thigpen The Element of Swing, Jesper Thilo/Dennis Mackrell/Klüvers Big Band Hot House, Timeless Inc, Radka Toneff Group  Some Time Ago, Torden Kvartetten Devil's Last Call, Laura Toxværd No. 1, Hans Ulrik/John Scofield/Lars Danielsson/Peter Erskine Short Cuts, Vestnordisk Big Band & Maria Schneider Live at Katuaq, Ben Webster Plays Duke Ellington, Ben Webster Plays Ballads, Ben Webster No Fool No Fun, Ben Webster The Brute & The Beautiful, Ben Webster Big Ben, Putte Wickman/John Lewis Slukefter Blues, Ernie Wilkins & DR Big Band Suite For Jazz Band, Kathrine Windfeld Big Band Latency, Carl Winther Sonic Shapes, Jens Winther/IASJ Big Band/David Liebman/Suzanne Brøgger Four Elements, Jens Winther & DR Big Band /Danish National Radio Choir Angels, Jens Winther Trio Standards.

DVD productions: Ben Webster in Denmark 1965-1971, Svend Asmussen – A Life in Music, consultant on Play Your Own Thing – A Story of Jazz in Europe. (Julian Benedict)

Books (in Danish): Rytmisk Musik (1978), Trommernes Rejse  (Afro-American Music History) (2007), Co-writer on Danish Jazz 1950 – 2010, co-Author on We Came to Play (The DR Big Band 1964 – 2014), jazz critic at the Danish magazine Jazz Special since 1992.

Matthiessen worked as a music instructor at many clinics since 1972, specializing in beginner’s jazz and improvisation. Lectures on Afro-American music history at The Royal Conservatory of Copenhagen and The Rhythmic Conservatory from 1977 to 2007. Broadcasting the bi-monthly programme Trommernes Rejse (on Afro-American music history) at the Copenhagen based Radio Jazz (podcast in Danish. www.radiojazz,dk?

 


Foredrag, undervisning, dj, musik, musikproducer.

ole.matthiessen@gmail.com

kan kontaktes om:

FOREDRAG

1. Hvad er rytmisk musik?

Introduktion til rytmisk musik belyst via musikeksempler. Varighed ca. 90 minutter. Kan udbygges.

2. Hvad er jazz?

Introduktion til jazz med eksempler på forskellige improvisationsformer, store musikere etc. Varighed ca. 90 minutter.

3. Da jazzen kom til Danmark.

Jazzen første år, de første besøg af amerikanske jazzmusikere. Musik og video klip, 2 timer.

4. Hvad er en jazzkomponist?

Hvordan adskiller han sig fra en partiturkomponist eller en singersong writer? Med udgangspunkt i egne kompositioner beskrives processen og intentionerne bag et relativt enkelt lydende oplæg.

5. Legenden Rudy Van Gelder.

Lydteknikeren, som indspillede mange tusinde jazzplader og definerede lyden af jazzen gennem 20 år, belyst gennem hans indspilninger for Blue Note, Savoy, Impulse, Prestige, CTI, High Note og mange flere.

WORKSHOPS

1. Improvisation for begyndere

Improvisationsteknikker udviklet gennem 20 års praksis med sammenspil i jazz for begyndere. Nodekendskab ikke nødvendigt, men gerne kendskab tonernes beliggenhed på instrumentet.

2. Sammenspil i Jazz.

Har arbejdet som instruktør på Jazzkredsens og Fajabefas stævner gennem 20 år, samt undervisning i sammenspil på Rytmisk Konservatorium og Det kongelige danske Musikkonservatorium 1977 - 2007. Sammenspilsinstruktion på alle niveauer fra begyndere over øvede, til konservatorieniveau.

MUSIKPRODUCER

1971 - 2007, flere tusind musikoptagelser, både studieoptagelser og koncerter for Danmarks Radio, fortrinsvis jazzgrupper og DR Big Band. Har desuden mixet store dele af flersporsbåndene fra DR's Duke Ellington samling.

Har produceret ca. 150 cd'er fortrinsvis med dansk jazz. Har derudover kurateret vigtige jazzhistoriske udgivelser med Svend Asmussen, Ben Webster, Albert Ayler, DR Big Band, New York Art Quartet, Carsten Meinert Kvartet, KB-Hallen og Oscar Pettiford.

MUSIK

Kan kontaktes vedrørende jobs med Søndergaard-Sørensen, Ole Matthiessen Duo/Trio, Rudy Smith Quartet, Testmann Jazz, Jazzgruppe 2016 og egen kvintet Past & Present.

 

 


Undervisning Peking Midi School of Music. Foto: Jan Persson.




Hjemmeside fra NemmeHjemmesider.dk